Workshop de moestuin pionier

In de workshop de moestuin pionier 

 

De interesse in eetbare wilde planten heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Behalve op één plek. In onze moestuinen. Als de natuur ergens onwelkom is, dan is dat wel tussen onze zorgvuldig gekweekte groentetjes. We zijn gemotiveerd geraakt om natuurlijker te tuinieren, synthetische pesticiden in te ruilen voor natuurlijke bestrijdingsmiddelen en kunstmest te vervangen door natuurlijke compost. Maar onkruid is nog altijd onwelkom: spontaan verschijnende planten worden driftig bestreden in plaats van omarmd. Standaard door te schoffelen en met de opkomst van permacultuur is bodembedekking helemaal hip en hot geworden. De bodem wordt bedekt met karton dan wel met mulch in de vorm van houtsnippers of dood plantenmateriaal. De lichtdichte laag voorkomt dat ontkiemende onkruidzaden tot een plantje kunnen uitgroeien.

 

Onkruid wieden is OOGSTEN. 

 

Onkruiden zijn onafhankelijke, voor zichzelf zorgende planten. Het zijn de zelfvoorzienende wezens in de moestuin! Wat willen we nog meer? Het enige wat we hoeven te doen is oogsten om op te eten. Het is een beetje de wereld op zijn kop, toch? Enerzijds dag en nacht in de moestuin zwoegen met het verzorgen van gekweekte groenten en anderzijds zwoegen met het bestrijden van de voor zichzelf zorgende groenten.

 

Het toffe is bovendien dat verschillende moestuinpioniers te plukken zijn wanneer er nog maar weinig aan gekweekte groenten is: in het vroege voorjaar en sommige pioniers groeien zelfs in de winter.

 

n geen gedoe met pakjes zaad kopen, zaaien, uitplanten en begieten. Ze groeien helemaal vanzelf (ondanks de droogte), dat kan ik van de gekweekte sla in mijn moestuin niet zeggen. Én de slakken lusten haar niet (die racen naar de moeizaam gekweekte sla). Én het gehalte gezondheid is fantastisch. Wist je dat het plantje een antimicrobiële, ontstekingsremmende, antioxidante en leverbeschermende werking heeft. Of wat dacht je van wilde spruitgroenten! De kiemplanten van talrijke on(gewenste)kruiden zijn een heerlijke kiemgroente. Het is toch van de zotte dat we daar de bezem doorheen halen, om vervolgens in de winkel dure bakjes spruitgroente te kopen.

 

 

 

  • Een wilde planten wandeling duurt 2 tot maximaal 2,5 uur.

 

  • Verzamelpunt: Oisterwijksebaan 15, 5018 TG Tilburg (Café Zomerlust) om 13.00 uur.

 

  • Je brengt zelf een groep bijeen. De kosten bedragen €150; dus hoe meer deelnemers (maximaal 8), hoe voordeliger het wordt. Ben je bijvoorbeeld met 6 deelnemers, dan zijn de kosten €25 per persoon. Bij aanmelding van je groep betaal je een voorschot van €50. De resterende kosten à € 100 betaal je contant op locatie.

 

Naar keuze extra het boek eetbare wilde planten basiskookboek. In dit boek vind je de belangrijkste aspecten van de verstrekte informatie om thuis nog eens rustig doorlezen + de determinatie kenmerken van diverse planten (hoe je de plant kunt herkennen) zorgvuldig voor je uitgewerkt. Het boek is uitsluitend tijdens de wandeling voor €25 verkrijgbaar (daarbuiten is de prijs €34,50 - ook als je het achteraf besteld). Wel graag vóóraf doorgeven als één of meerdere boeken gewenst zijn: dan zorg ik ervoor dat ik ze meeneem.

 

  • Agenda 2026: er is nog ruimte voor een wilde plantenwandeling op zaterdag 11 april, zaterdag 16 mei en zaterdag 20 juni.

 

  • We hebben in Nederland niet altijd stralend weer en het kan gebeuren dat het regent tijdens je workshop. Ik kijk daar zo tegenaan: gewapend met een plu en laarzen is er regenplezier als bonus : ) .

 

  • Een deel van de paden die we bewandelen zijn niet geschikt voor een hulpmiddel bij het lopen. Bovendien dwalen we ook van de paden af.

 

  • Het meenemen van een hond is niet mogelijk.

Aanmelden workshop wilde plantenwandeling